در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
توجه: براي قرار گرفتن سریع در نتایج اول گوگل و درج آگهی شما در كانال تلگرام ، آگهی ستاره دار ثبت كنيد | فقط آگهی های 6 و 7 و 8 ستاره و آگهی متنی در كانال منتشر می شوند. | برای سهولت در درج آگهی ، اپلیكیشن (برنامه) اندروید سايت آگهی 98 را روی گوشی و يا تبلت خود نصب نمایید.

آگهي 98

ضرورت و جواز افزایش سرمایه شرکت چیست ؟

ضرورت و جواز افزایش سرمایه شرکت چیست ؟

آگهی رایگان
  • مشاغل خدمات اداری
  •  email
  • email
  • تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
  • آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
  •    تهران تهران
  • 134 بازدید
  • خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک 90

ضرورت افزایش سرمایه

شرکا به هنگام ایجاد شرکت تجاری با توجه به موضوع شرکت و دامنه فعالیتی که مورد نظر دارند، سرمایه مورد نیاز را تخمین زده و آن را مشترکاَ تامین می نمایند معذلک ممکن است با گذشت مدتی از فعالیت شرکت معلوم شود برآورد اولیه نادرست بوده و سرمایه بیشتری مورد نیاز است .  بعلاوه ممکن است تصمیم شرکا مبنی بر توسعه فعالیت شرکت افزایش سرمایه را ضروری سازد. 

انگیزه های افزایش سرمایه منحصر به دو موردی که ذکر شد نیست. به عنوان مثال می توان تصور نمود که شرکت جهت تامین کسری سرمایه مورد نیاز برای فعالیت مورد نظر مبادرت به اخذ وام نموده باشد و زمان بازپرداخت آن فرا رسیده باشد. در این شرایط چنانچه شرکت از نظر مالی آمادگی بازپرداخت وام را نداشته باشد ممکن است به وام دهندگان ( طلبکاران شرکت ) پیشنهاد نماید آنچه که به شرکت پرداخته اند به عنوان آورده به شرکت تلقی شده و در نتیجه طلبکاران شرکت به شرکای شرکت ( سهامدار ) تبدیل شوند. در این صورت موجودی شرکت عملاَ افزایش نمی یابد اما تصمیم شرکا دائر بر افزایش سرمایه موجب می گردد که بدهی های شرکت به سرمایه تبدیل شده و شرکت از بازپرداخت وام های دریافتی، رهایی یابد.


جواز افزایش سرمایه

میزان سرمایه شرکت از جمله مندرجات اساسنامه و یا به عبارت دیگر از جمله اوصاف شخصیت حقوقی شرکت تجاری است لذا تجویز تغییر اساسنامه از سوی مقنن به خودی خود متضمن تجویز افزایش سرمایه نیز هست وانگهی با توجه به اختصاص مواد 157 تا 188 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت و ماده 222 قانون تجارت به این موضوع تردیدی در جواز افزایش سرمایه باقی نمی ماند. معذلک قرارداد شرکت تجاری ممکن است مانع افزایش سرمایه باشد. در شرکت سهامی، درج منع افزایش سرمایه در اساسنامه موجب می گردد که تنها با اتفاق آرا بتوان مبادرت به افزایش سرمایه نمود اما سکوت اساسنامه، به منزله پذیرش احکام قانونی و از جمله قواعد راجع به افزایش سرمایه است. در مورد سایر شرکت های تجاری، با توجه به ماده 222 قانون تجارت، افزایش سرمایه منوط به پیش بینی آن در اساسنامه است بنابراین سکوت اساسنامه به منزله عدم جواز افزایش سرمایه است.


مرجع تصمیم سازی و تصمیم گیری راجع به افزایش سرمایه

- مرجع تصمیم گیری :

تصمیم گیری راجع به افزایش سرمایه، مستلزم تغییر اساسنامه شرکت است. بنابراین در شرکت های سهامی مجمع عمومی فوق العاده و در سایر شرکت ها نیز هر مرجعی که به موجب اساسنامه ، اختیار تغییر آن را داشته باشد، در این زمینه تصمیم گیری می نماید :

ماده 162 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت اختیار مجمع عمومی فوق العاده را قابل تفویض به هیئت مدیره دانسته است، بدیهی است در سایر شرکت ها نیز مانعی در این راه وجود ندارد مگر اینکه اساسنامه تفویض اختیار را منع نموده باشد .


آدرس: خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، بلوار اسفندیار، پلاک 90

سایت: www.companyregister.ir

تلفن: 42143-021

ایمیل: info@companyregister.ir

  ثبت آگهی رایگان